Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Atopik Ekzema Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Atopik ekzema (dermatit); deri kuruluğu, döküntü ve kaşıntıyla kendini gösteren, zaman zaman alevlenmelerle ve düzelmelerle seyreden, küçük çocuklarda daha sık görülen tekrarlayıcı bir deri hastalığıdır. Atopik ekzemalı bireylerin çoğunun kendisinde veya ailesinde alerjik astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalık öyküleri vardır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çevresel ve duygusal faktörlere derinin bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı bir reaksiyondur. Derinin koruyucu bariyer özelliğinin bozulması ile yangı ve artmış alerjik bir yanıt oluşur. Atopik ekzema tanısı klinik belirti ve bulgularla konur. Atopik ekzema tanısını koymak için herhangi bir laboratuar incelemesine ihtiyaç yoktur. Aşağıda var olan faktörler hastalığın alevlenmesine neden olabileceği için bu gibi durumlardan uzak kalmak önerilir. Bunlar; deri kuruluğunun artması (uzun süreli ve sıcak banyo gibi nedenler), kaşıma, bakteri ve virüslerle oluşan enfeksiyonlar, emosyonel stres, terleme, ısı ve iklim değişiklikleri, temizleyiciler, sabunlar, deterjanlar, yünlü kıyafetler, örtüler, toz ve bitki polenleri, sigara, bebek ve çocuklarda yumurta, süt, fıstık, soya fasulyesi, balık, buğday alerjileri, hayvan tüyleriyle temastır.

Nemlendiriciler; deri kuruluğunu önlemek için her gün kullanılmalıdır. Kokusuz ve renksiz bir ürün seçilmesi daha uygundur. Kortizonlu kremler/merhemler; ekzemanın aktif döneminde kırmızılık ve kaşıntıyı kontrol altına alırlar. Kremlerin nerede ve ne kadar sürede kullanılacağına doktorunuz karar vermektedir.

Kortizonlu kremler nemlendiriciler ile birlikte kullanıldıklarında etki belirgin artmakta, yan etki riski azalmaktadır. Kaşıntı giderici ilaçlar, ekzemanın yaygın olduğu durumlarda ultraviyole ışık tedavileri hastane koşullarında uygulanır. Daha şiddetli seyreden ekzemalarda azatiopürin, siklosporin gibi immün sistemi baskılayan ilaçlar kullanılabilir. Bu tedaviler de yan etkilere sahiptir ve hastaların düzenli kan testleri ve muayene ile izlenmeleri gerekir.