Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Genital Siğil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genital siğil; Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 15-49 yaş arasındaki kişilerin %1-2’sinde görülmektedir. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi haftalarca veya yıllarca olabilmektedir. Kadın ve erkek genital bölgelerine yerleşen, sıcak ve nemli alanlar olması nedeniyle, anüs (makat) çevresinde ve kadınlarda genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar. Giderek büyür ve üzeri karnıbahar gibi bir görünüm alır. Bulaşma cinsel ilişki veya cinsel ilişki olmaksızın sadece temasla da olabilir. Genital siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayırıcı tanı için deriden biyopsi alınması gerekebilir. Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı veya doktorun klinikte uygulayacağı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedavilerin uzun süreli olabilir. Tedavi seçimi Genital siğillerin yeri, sayısı, büyüklüğü vb. özelliklere bağlı olacaktır.

Aşı ile genital siğilden korunma:

11-12 yaşındaki kız çocuklarına 3 doz HPV uygulanması önerilmektedir.

Virüsün bir tipiyle enfekte olan hastalar aşıdaki diğer virüs tiplerine karşı korumadan fayda görebilirler, dolayısıyla genital siğili olan hastalara da aşı uygulanmalıdır.

Kendinizi ve partnerinizi koruma:

Genital siğiliniz varsa bu durumu en kısa sürede partnerinize bildirin ve doktora gidip değerlendirilmesini sağlayın.

Eğer partneriniz genital siğil için tedavi alıyorsa mutlaka siz de bir doktora görünün.

Sizde veya partnerinizde bulgular varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Eğer genital siğiliniz varsa diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da test edilmelisiniz. Partnerlerinize de bu durumu belirtiniz. Bazı siğiller kaybolurken yakın bölgelerde yeni siğiller çıkabilir. Bu nedenle genital bölgenin periyodik muayenesi gereklidir.

Tam tedavi sonrasında bile genital siğillerin tekrarlama olasılığı vardır.

Kadınlarda rahim ağzı kanseri riski nedeniyle mutlaka düzenli olarak “smear” yapılmalıdır. genital siğile neden olan virüslerin bir kısmı (HPV tip 16, 18), rahim ağzı kanserine de neden olabilmektedir.

Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli seyredebilir ve tedaviye daha zor yanıt verebilir, bu kişilerde tekrarlama riski daha yüksektir.

Lateks kondomların doğru ve sürekli kullanılışı genital siğil riskini azaltabilir. Fakat kondom dışı alanlarda genital siğil görülebilir.

Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkama, idrar yapma, antiseptikle yıkamak bu hastalıktan korunma sağlamaz.