Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ GENEL BAKIŞ

Kök hücreler, vücutta tüm doku ve organların yapısını oluşturan hücrelerdir. Organizma içinde yer alan tüm hücrelere dönüşebilen ve ana hücre olarak tanımlanan kök hücreler, vücutta ihtiyaç duyulan her bölgede yer alır.Günümüzde yüksek oranda değişkenlik gösterebilen kök hücreler, kemik iliği nakilleri gibi tıbbi tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kök hücre tedavisi çok uzun yıllardan beri kanser, yanık, alzeimer, dermatolojik vakalar, saç dökülmesi, cilt çatlakları, yüz kırışıklıkları, akne, kronik yaralar ve daha pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir medikal uygulamadır. İş estetik kısmına geldiğinde de yine kök hücrenin muhteşem etkileri gelişen teknolojiyle birlikte de keşfedilmeye başlandı.

KÖK HÜCRE NEDİR?

Zamanla yaşlanmamız, yaş almamızın kaynağı aslında hücre sayımızın ve kalitemizin azalmasıdır. Kök Hücre tedavisinde seçilen en kaliteli hücre çoğaltılıp yıpranan bölgeye tedavi edilir veciltteki yaşlılık giderilir. Kök hücrenin bilinen birden fazla tipi vardır. Bunlar; Yağda bulunan Kök Hücre, Kulak arkasında bulunan Kök Hücre, (Fibroblast Kök Hücre) , Kıkırdakta bulunan Kök hücre, Kanda bulunan Kök Hücre (PRP) ve saçta bulunan Kök Hücre çeşitleridir. Kök hücre tedavisi en fazla yüz bölgesine tercih edilir. Yağ hücresi belirli sürelerde tekrarlanması gerekmektedir. Çünkü oran olarak azalır ve kişi de yaş aldıkça etkisi azalmaktadır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kök hücre tedavisi için öncelikle kök hücrenin alınacağı bölge seçilir. Alınan küçük biyopsiler laboratuvarda tahlil ve denetimi yapılıp incelendikten sonra en iyi hücre bulunur. Bulunan hücrenin üremesini sağlayarak her seansta 40-50 milyon arasında hücre nakli yapılmaya hazır hale getirilir. Genellikle kişilerin ihtiyaçlarına göre 1-2-3 seansta işlem gerçekleştirilir. En çok 3 seansta tamamlanması tavsiye edilir.Kök hücre bakımından zenginleştirilmiş maddeler yüze naklederek hem kırışıklıkların giderilmesi hem de cildi daha parlak ve daha gergin hale getirmek için kullanılır. Uygulama yaklaşık olarak yarım saat kadar sürer ve genellikle bu işlemi anestezi kullanmadan yapılır. Tedavinin yılda bir uygulanması gerekebilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?

  • Yüz: Yaş aldıkça azalan kolajen ve elastin lifleri nedeniyle beliren kırışıklık ve çizgileri, ciltteki gevşemeleri gidererek gençleşme sağlar, lekeler ve akne izlerini giderir.
  • Boyun, Gıdı ve Dekolte: Bu bölgede oluşan, yaşlanmaya bağlı olarak cilt ve deri altı dokusu kaybından dolayı meydana gelen kırışıklık, sarkma ve lekeleri tedavi eder.
  • El: Zaman içinde cilt altı dokusunda azalma ve deride gevşeme ile bunun sonucunda beliren damarlı görüntüyü ve lekelenmeleri giderir.

KÖK HÜCRE TEDAVİ YARARLARI

  Kök hücreler enjekte edildiği yeri onarır; sivilce, akne skar sonrası oluşan izlerin giderilmesini sağlar,

  Yaralanmaya bağlı doku zedelenmelerinde iyileştirme sürecini hızlandırır,

  Kök hücrelerin %90’nı uygulandığı yerde kalıcıdır. Ve bu etki 5-7 yıl gibi uzun bir süre devam eder,

  Kök hücre uygulamasını diğer prpvb yöntemlerle karışmamanız gerekir. Kök hücre uygulaması cilde gerçek anlamda yeniler,

  Cildiniz parlar, hücreler yenilenir, cildin elastikiyeti artar. Kolajen üretimi artar.