Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazerle Kılcal Damar Tedavileri

Günümüzde lazerler pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Özellikle bacak varislerinin mavi ve kırmızı renkte olanlarında, yüzde ve vücudun herhangi bir yerindeki damar genişlemelerinin lazerle tedavisi mümkün hale gelmiştir. Lazerle tedaviler gittikçe popüler olmaktadır. Çünkü yan etkileri çok azdır ve tedaviden hemen sonra günlük aktivitelerinize dönmeniz mümkündür.

1064 nm dalga boyuna sahip Nd:YAG lazerler büyük ve derin yerleşimli damarlarda tercih edilmesi gereken bir lazerdir. Özellikle bacak kılcal damarları  derin yerleşimli olduğu için Nd:YAG lazer kullanılır. Çok ince damarlarda etkinliği daha az olmaktadır. Tüm kılcal damar lazerleri cilt rengine duyarlıdırlar. Bu özellik bazı lazerlerde koyu tenlerde yanık yapma riskini beraberinde getirir. Nd:YAG lazerin renk maddesine duyarlılığı  az olduğundan koyu tenlilerde kılcal damar tedavilerinde güvenle kullanılabilir. Normalde deride hasar yapmayan Nd: YAG lazer geniş damarlara gereğinden fazla yüksek dozlarda verilirse iz bırakabilir. Bu lazeri kullanırken doz ayarı çok önemlidir. Tecrübeli kişilerde yan etki görülme olasılığı çok düşüktür.

Uygulama için anestezi yapılmasına gerek yoktur. Uygulama sırasında bazı damarlar anında yok olurken bazılarının rengi koyulaşır ve 4-8 hafta içinde bu bölgeden tamamen kaybolmuş olur.

Uygulama sonrasında onarıcı krem, oluşan hasarın derecesine göre steroidli kremler kullanılır. Mutlaka güneşten korunulmalıdır.

Genellikle bir veya iki seans yeterlidir. 2 seans arası ortalama 3-4 haftadır. Bununla beraber seans sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir.