Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PRP (Trombositten Zengin Plazma) ile Leke Tedavisi

PRP, “trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma” uygulaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişinin kendi kanının alınarak trombositi ayrıştırıldıktan sonra aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.

Plateletler-veya diğer adıyla trombositler-vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerine sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında bulunduran kan hücreleridir. Dokularımızda her hangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır.  PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositleri verebilmektedir.  Böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 3 ile 5 kat fazladır.

Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklıdır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.

PRP uygulaması “otolog” dur, yani kullanılan trombositleri hastanın kendisinden alınanlardır, ayrıca kanın alınması, trombositlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır, yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur, uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir.

Toplamda yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır. Kolay ve acısız bir şekilde uygulanır.

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki belirgin hale gelir.