Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz, Boyun, Dekolte Bölgesinde Dolgu Uygulaması

Dolgu, ‘“Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları bir süre için gevşetmektedir. FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi)’nin tarafından kullanımını onaylıdır.

Genellikle alın, göz çevresinde kaz ayakları ve kaşlar arası, boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi pek çok bölgede uygulamalar yapılabilmektedir.

Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platisma kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker ve yüzümüze üzgün, mutsuz ya da somurtkan bir ifadenin yerleşmesine yol açarlar.

Bazı kişiler dolgu uygulaması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı pek beklenmez. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, bu rahatsızlıkları azaltabilir.

Dolgu etki süresi kişiye göre değişir. Genellikle 4-6 ay arasında kalıcı olduğu söylenebilir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Kişinin yaşı önemli olup, hasta ne kadar gençse sinir ucundaki blokaj o kadar hızlı çözülecek ve uygulama aralığı ortalama 4 ay olacaktır.